Дома Фудбал Англија Тренерот на Брентфорд за поразот од Челзи: Со ваква ќе игра ќе победевме на 9 од 10 натпревари

Тренерот на Брентфорд за поразот од Челзи: Со ваква ќе игра ќе победевме на 9 од 10 натпревари

Челзи вчера во 8. коло од Премиер лигата го победи Брентфорд на гости со 1:0 со голот на Бен Чилвел во 45. минута.

Домаќините го надиграа тимот на Тухел, имаа петголеми прилики, погодија две стативи, а Челзи до победата дојде од едната шанса која ја создаде. Тренерот на Брентфорд, Томас Франк после натпреварот ги пофали своите играчи.

„Горд сум на ова што го прикажавме денес. На шампионот на Европа не му дозволивме повеќе од пет удари ко нголот. Тоа е импресивно. Тие доминираа во првото полуврмее, но во второто ги разбивме и неверојатно е како не победивме. Како и да е треба да продолжиме вака да играме“.

„Имаа многу среќа. Со ваква игра сигурен сум дека би победиле на девет од десет натпревари. Одлично ги притискавме со двајца напаѓачи, знаевме дека сме доминантни во прекините и тоа е нешто што го форсиравме. Штета, но ќе повторам среќен сум како одигравме“, изјави Франк

И покрај овој пораз новито прволигаш е на одличното за нив седмо место после осум кола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пеле повторно примен во болница

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле (81) примен е во болница поради лекување на тумор на …