Дома Македонски спорт Мак фудбал Тренерот на Абердин: Миовски е најдобриот напаѓач кој сум го тренирал

Тренерот на Абердин: Миовски е најдобриот напаѓач кој сум го тренирал

Менаџерот на Абердин, легендарниот Нил Ворнок, е воодушевен од перформансите на македонскиот репрезентативец, Бојан Миовски.

Македонскиот напаѓач игра во неверојатна голгетерска форма, а Ворнок тврди дека тој е најдобриот напаѓач што го тренирал во долгата и богата кариера.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Му кажав да даде два гола и да излезе на полувреме. Потоа му предложив ако сака и да остане до 60.минута за да комплетира хет-трик. Си намигнавме кога ги постигна погодоците и решивме дека е доволно за минутажата. Во кариерата имав многу проблеми со напаѓачите, а сега го добив најдобриот напаѓач кој сум го тренирал“, изјави Ворнок.

Миовски оваа сезона постигна 22 гола и забележа четири асистенции на 36 натпревари одиграни за Абердин.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Наполи

Квича Кварацхелија беше вистинско откритие на Серија А минатата сезона и го привлече внима…