Дома Фудбал Италија Супер-детето на Милан веќе е најдобар голман во Европа!

Супер-детето на Милан веќе е најдобар голман во Европа!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Ниту еден голман во Европа во петте најсилни лиги не успеал повеќе пати да ја зачува својата мрежа од „златното“ дете на Милан, Џанлуиџи Донарума.

17-годишниот Донарума со извонредна интернеција не дозволи да биде совладан на мечот со Пескара кој неговиот тим го доби со 1:0. Со тоа тинејџерот стигна до петтиот натпревар без да ја вади топката од својата мрежа, податок со кој што не може да се пофали ниту еден друг голман од најсилните првенства.

Донарума оваа сезона блеска на голот на „росонерите“ и несомнено дека ќе биде еден од најдобрите голмани во светот, па поради тоа многу европски гиганти се инетресираат за неговиот потпис.

Сепак, Милан е свесен дека во своите редови има „чисто злато“ и веќе спреми нов договор кој што ќе биде потпишан веднаш кога Џиџио ќе наполни 18 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

„Бомба“ во НБА: Кајри Ирвинг побарал трејд!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ѕвездата на Бруклин …