Дома Фудбал Лига на шампиони Срушен рекорд стар 17 години: Никогаш поефикасна Лига на Шампиони

Срушен рекорд стар 17 години: Никогаш поефикасна Лига на Шампиони

0

Групната фаза од Лигата на Шампионите е завршена и познати се сите 16 учесници во осмина финалето.

Кој против кого ќе игра во осмина финалето ќе дознаеме во понеделник во 12 часот.

Овогодишното издание на ЛШ ќе го паметиме и по рекордите, Роналдо стана првиот играч кој постигна гол на сите шест натпревари во групата, ПСЖ го сруши рекордот по број на голови на една екипа (25), но ќе ја паметиме и по тоа што никогаш не паднаа повеќе голови.

Имено, 32 екипи оваа сезона во 96 натпревари постигнаа 306 гола, со што беше срушен рекорд стар 17 години од сезоната 2000/01. кога беа постигнати 292 гола. Тоа значи дека во просек по натпревар имаше 3,19 гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе V. T.
Load More In Лига на шампиони

Проверете

НЕВЕРОЈАТНО СИЛНИ: Ова е најдобриот состав на играчите кои НЕ се повикани од шпанската репрезентација (ФОТО)

Хуан Лоптеги, селекторот на репрезентацијата на Шпанија вчера ги објави 24 имиња на фудбал…