Дома Фудбал Англија СП во Катар: Дали Гери Невил е лицемер?

СП во Катар: Дали Гери Невил е лицемер?

Гери Невил и Џејми Карагер формираа неверојатен тандем на „Скај Спорт“


Германија пред елиминација!? - 8 ден ↓↓↓Поранешните играчи на Јунајтед и Ливерпул од коло во коло дебатираат за Премиер лигата, репрезентацијата на Англија, Лигата на шампионите и претстојното Светско првенство во Катар.

Гери Невил е активен и на Твитер, кој во неколку наврати го изрази своето незадоволство од условите во кои се наоѓаат работниците во Катар. Според некои тврдења и истражувања, при изградбата на стадионот и придружните објекти наменети за Светското првенство во Катар, животот го загубиле околу четири илјади луѓе.

Претежно имигранти кои дојдоа да се обидат да ги прехранат своите семејства.

Се огласија и организаторите на Светското првенство, кои ги демантираат ваквите наводи и истакнаа дека бројот на загинати работници е помал од 10.

Гери Невил е водител на многу успешната емисија „Преклопување“ каде има разговори со различни луѓе од светот на спортот. Пред неколку недели му беше „гостин“ на Дејвид Бекам во Катар, но за време на интервјуто Невил не праша ништо за бројот на жртвите, но и за радикалниот однос што Катар го има кон хомосексуалците и жените.

Некогаш гласен критичар на целата организација, тој практично стана дел од неа. Невил откри дека за време на Светското првенство ќе работи за beIN SPORTS, државната телевизија на Катар.

Невил изјавил и дека тоа не го прави „лицемер“.

„Да, одам на Светското првенство и ќе работам за ITV и Bein. Ќе ги истакнам овие прашања како што тоа го правев со години“, напиша Невил на својот Твитер профил.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Костарика ја шокира Јапонија🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Костарика приред…