Дома Фудбал Англија Солскјер: Во Манчестер Јунајтед научив една работа

Солскјер: Во Манчестер Јунајтед научив една работа

0

Оле Гунар Солскјер во декември пристигна на Олд Трафорд како привремена замена за Жозе Мурињо.

Норвежанецот после тоа со серија добри резултати го извлече Јунајтед од криза и беше на добар пат да му осигура на клубот место во ЛШ следната сезона.

Сепак, после тоа следуваше период во кој Манчестер играше лошо и во последните седум натпревари во ПЛ запиша пет порази. две нерешени и само една победа и така остана без ЛШ следната сезона.

Во последниот натпревар од оваа сезона во ПЛ, Јунајтед на Олд Трафорд беше поразен со 2:0 од Кардиф, кој претходно испадна од лигата.

„Научив да не сакам да губам. Сакам да победувам.“ – изјави Солскјер за клубската телевизија.

„Почнавме фантастично. Момците беа неверојатни кога дојдов. Бевме позитивни и победувавме. Целата група се обедини и уживаше во победите, но знам дека фудбалот знае да биде тежок.“

Норвежанецот спрема голема чистка и дури осум играчи би можеле да го напуштат клубот, а Солскјер сака да донесе барем пет нови играчи.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Месут Озил заминува од Лондон и кариерата ја продолжува во САД?

Фудбалерите на Арсенал денеска играат на домашен терен против Барнли во рамките на второто…