Дома Фудбал Италија Синиша Михајловиќ еден од десетмината кои ќе бидат примени во италијанската „Куќа на славни“

Синиша Михајловиќ еден од десетмината кои ќе бидат примени во италијанската „Куќа на славни“


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Легендарниот српски фудбалер и тренер, Синиша Михајловиќ е помеѓу десетмината избрани кои ќе бидат примени во „Куќата на славните на италијанскиот фудбал“.

Покрај Михајловиќ кој почина на 16-ти декември минатата година на церемонијата која ќе биде организирана на крајот на оваа сезоната вакво признание ќе добијат: Џанфранко Зола, Зидан, Мурињо, Алесандро Атобели, Кристијан Џирели, Ернесто Пелегрини и Ерно Егри Ербшајн.

„Куќата на славните на италијанскиот фудбал“ постои од 2011 година и беше основана од Фудбалскиот сојуз на Италија и Фондацијата „Музеј на Фудбалот“.

Членови досега се играчи, тренери, судии, менаџери и останати фудбалски работници кои оставија длабока трага во историјата на овој спорт.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Во Реал незадоволни од однесувањето на Гави🎥

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Во Реал Мадрид се незадоволн…