Дома Останати Синер со спектакуларен пресврт испиша историја во Австралија

Синер со спектакуларен пресврт испиша историја во Австралија

Јаник Синер ја освои титулата на Австралија Опен, откако во финалето направи спектакуларен пресврт и од 0-2 во сетови и го совлада Русинот Данил Медведев со 3-6, 3-6, 6-4, 6-4,6-3.

Синер откако одигра брилијантен меч против Новак Ѓоковиќ во полуфиналето, во денешното финале го совлада Медведев иако губеше со 2-0 во сетови и така стана намладиот освојувач на овој грен-слем.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Медведев одигра на врвно ниво во првите два сета, во кои Синер изгледаше инфериорно и ретко кој веруваше дека може да дојде до пресврт.

Потоа Синер се разбуди, а Медведев полека почна да паѓа и да го совладува уморот, па Италијанецот го доби наредните три сета со  6-4, 6-4 и 6-3.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Фјури со тешки обвинувања: Усик победи затоа што Украина е во војна

Олександар Усик е новиот светски шампион во бокс, откако во голема борба го победи Тајсон …