Дома Останати Тенис Синер игра во страшна форма: Сруши рекорд стар половина век

Синер игра во страшна форма: Сруши рекорд стар половина век

Италијанскиот тенисер Јаник Синер славеше во победа во третото коло на АТП Мастерсот во Индијан Велс против Германецот, Јан-Ленард Штруф со 6:3 и 6:4 со што дојде до 17. победа во низа на тениските терени.

Победничката низа Синер ја започна кон крајот на годината кога на завршниот Дејвис Куп оствари три победи, но воедна и ја водеше Италија до титулата победник. Потоа го го освои Австралија Опен кој беше негов премиерн грен-слем трофеј во кариерата, го освои двојниот турнир во Ротердам и дојде до две стартни победи на Индијан Велс.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во овој период Италијанецот запиша 17 победи во низа со што постави нов италијански рекорд кој досега го држеше неговиот сонародник Адриана Паната кој во текот на 1976 година оствари 16 победи во низа.

Синер може да се пофали и со уште една импресивна статистика, а тоа е дека во последните десет меѓусебни натпревари со своите најголеми ривали (Ѓоковиќ, Алкараз и Медведев) има девет победи и еден пораз.

Против Медведев ги победи претходните четири меча во низа, против Алкараз последните два, додека против Ѓоковиќ има три победи во последните четири меча,

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал после две години победи на земја

Рафаел Надал денеска го одигра својот прв натпревар по пауза од 103 дена и запиша лесна по…