Дома Фудбал Италија Се е спремно за спектакл: Дербито на Милано ќе биде најгледаниот меч сезонава!

Се е спремно за спектакл: Дербито на Милано ќе биде најгледаниот меч сезонава!

0

169-то миланско дерби најверојатно ќе биде најгледаниот меч во Серија А од почетокот на сезоната.

Имено, стадионот „Џузепе Меаца“ е комплетно распродаден и на трибините ќе присуствуваат повеќе од 78.000 гледачи, а со тоа Интер ќе оствари приход од 5 милиони евра.

Од почетокот на сезоната Интер е најпосетуваниот клуб и со четирите домашни меча во Серија А и мечот против Тотенхем во ЛШ веќе ја достигна бројката од 294.233 гледачи, што е во просек 58.846 по натпревар.

Од друга страна Милан е вториот најпосетуван клуб во Серија А, а двете навивачки групи по традиција спремаат спектакуларни кореографии за дербито „Дела Мадонина“.


Следете го Sportski.mk и на


Интересно, „Џузепе Меаца“ е распордаден и за мечот против Барселона кој се игра само три дена подоцна во Лигата на шампиони.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Олимпијакос му приреди шок на Милан во Пиреа – го елиминираше уште во групната фаза од ЛЕ! (ВИДЕО)

Вечерва беа одиграни и последните натпревари од групната фаза во Лигата на Европа. Најголе…