Дома Топ вести СЕ Е СПРЕМНО ЗА ПОТПИС: Икарди станува најплатен во Италија, клаузула од 180 милиони

СЕ Е СПРЕМНО ЗА ПОТПИС: Икарди станува најплатен во Италија, клаузула од 180 милиони

0

Иднината на Мауро Икарди е главна тема во Италија веќе подолго време, а најновите информации од Апенините тврдат дека Аргентинецот наскоро ќе потпише нов договор.

Имено, Икарди во договорот со Интер има откупна клаузула од 110 милиони евра, а неколку европски гиганти се спремни да ја платат таа сума.

Поради тоа „нероаѕурите“ сакаат што е можно побрзо да потпишат нов договор со голгетерот во кој ќе има многу поголема клаузула.

Неговата сопруга и менаџер Ванда Нара бараше значително зголемување на платата, а најновите информации од Италија велат дека Интер ќе ги задоволи барањата на напаѓачот.


Следете го Sportski.mk и на


Имено, двете страни веќе постигнале комплетен договор и истиот ќе биде потпишан во наредните денови.

Според новиот договор Икарди ќе заработува 7,5 милиони евра, и ќе биде најплатен фудбалер во Серија А заедно со Игуаин и Дибала.

Притоа, во новиот договор ќе има откупна клаузула од 180 милиони евра, што ќе им гарантира на „нероаѕурите“ да се чувствуваат безбедни.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Само Мбапе би бил пред него: Барселона испраќа понуда за Јовиќ!

Реномираниот британски медиум „Гардијан“ најави дека Барселона во наредните недели ќе ја и…