Дома Фудбал Италија Серија А ги избра најдобрите

Серија А ги избра најдобрите

Во пресрет на последното коло од Серија А беа избрани најдобрите фудбалери, односно МВП на сезоната.

По традиција се бираат најдобар голман, дефанзивец, играч за врска, напаѓач и најдобар млад фудбалери до 23 години.

За најдобар голман беше избран голманот на Милан, Мајк Мењан, кој успеа 16 пати да ја зачува својота мрежа оваа сезона.

Најдобар дефанзивец е Жеилсон Бремер од Торино, кој имаше фантастична сезона, додека наградата за најдобар играч за врска му припадна на Марсело Брозовиќ.

Најдобар напаѓач е избран Чиро Имобиле, а наградата за најдобар млад фудбалер до 23 години му припадна на Виктор Осимен од Наполи.

Фудбалерите наградите ќе ги добијат во недела пред почетокот на натпреварите од последното коло.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Готово: Газдите на Сити го купија и Палермо!

Meдиумите во Италија попладнево пренесуваат дека работата е завршена и газдите на Манчесте…