Дома Останати Сензационална казна: Русија исфрлена од ОИ и Светското првенство 2022!

Сензационална казна: Русија исфрлена од ОИ и Светското првенство 2022!

Светската антидопинг агенција (WADA) денес изрече драконска казна за Русија и и забрани учество на сите спортски меѓународни случувања во наредните четири години.

Тоа значи дека Русија нема да учествува на Олимписките игри следната година во Токио, како и зимските игри во Пекинг 2022, но и Светското првенство 2022 година во Катар.

Одлуката беше донесена на состанокот на Извршниот одбор на WADA во Лозана. Не само што на руските спортисти ќе им бидат забранети големите натпреварувања, туку и на службениците на Сојузот ќе им биде забрането присуство на тие случувања.

Руските спортисти кои ќе можат на WADA да и докажат дека се чисти и дека не се дел од системот кој ги допингувал спортистите спонзориран од државата, и понатаму ќе можат да се натпреваруваар, но под неутрално знаме.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Стигна богата понуда: Адеми се премисли, го напушта Динамо

Македонскиот фудбалски репрезентативец и капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми е пред тра…