Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Светскиот шампион „се лизна на стартот“ – Мексико покажа карактер! (видео)

Светскиот шампион „се лизна на стартот“ – Мексико покажа карактер! (видео)

0
germany

Термниот во 17:00 часот во четвртиот ден од Мундијалот беше резервиран за натпреварот помеѓу актуелниот светски шампион Германија и секогаш незгодните Мексиканци.

Овој натпревар започна навистина отворено, како и што најавуваше селекторот на Мексико, не се исплашија од Германците. Во натпреварот влегоа силно со голема желба за изненадување.

Се редеа шанси пред едниот и пред другиот гол, се играше без калкулирање. Мексико беше посебно опасен преку контра нападите.

Токму една таква контра беше кобона за светскиот шампион. Брзата контра на Мексико со егзекуција ја заврши најмладиот играч во оваа селекција, Лозано во 35 минута од средбата.Во


Следете го Sportski.mk и на


Само неколку минути подоцна Тони Крос имаше изведе одличен слободен удар, но Гиљермо Очоа покажа дека не случајно во 2014 година беше еден од најдобрите голмани на Мундијалот во Бразил.

Во вториот дел гледавме нешто посмирена игра, Германија се обидуваше создаде и неколку сериозни прилики, но на крајот резултатот остана 1:0.

Треба да се истакне во 72 минута легендарниот Рафаел Маркез влезе во игра и го запиша својот петти настап на светските првенства.

 

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

ФОТО: „Aдидас“ дизајнираше нови копачки за Меси, ќе ги промовира во дербито

Следи репрезентативната пауза, а Лионел Меси повторно ќе има мал одмор со оглед на тоа што…