Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Само Марадона бил повеќе фаулиран од Меси на Мундијалите

Само Марадона бил повеќе фаулиран од Меси на Мундијалите

Лионел Меси успеа да ја однесе Аргентина до полуфиналето на Светското првенство каде што „гаучосите“ ќе играат со Хрватска.

На патот до полуфиналето Меси стана и вториот најфаулиран играч во историјата на Светските првенства.


Време е за фудбалска класика: Шпанија - Италија! ↓↓↓


Добро се знае колкава е важноста на Меси за Аргентина, па поради тоа, но и со неговиот стил на игра е честа мета на противничките фудбалери. Според „Опта“ откако се мери статистика на Светските првенства Меси е вториот најфаулиран играч на Мундијалите.

Пред Меси е само неговиот легендарен сонародник, Диего Армандо Марадона. Меси е е фаулиран 65 пати, додека Марадона е далеку пред него со 152. Зад Меси се Жаирзињо, Нејмар и Кристијано Роналдо.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Италија си даде автогол, Шпанија во осминафинале🎥

Шпанија го доби дербито против Италија со 1:0 и тоа со автогол и го обезбеди првото место …