Дома Фудбал Италија Рома со еуфорија го дочека Мурињо, а тој е полош од Фонсека

Рома со еуфорија го дочека Мурињо, а тој е полош од Фонсека

Во Рома го отпуштија претходниот тренер Паоло Фонсека незадоволни од резултатите, а на негово место со голема еуфорија беше доведе Жозе Мурињо. Сепак, ако сега се погледне статистиката изгледа дека Португалецот е полош од Фонсека.

После 12 кола во Серија А Рома има само 19 бодови и ако се спореди тој период со лани кога Фонесека ја водеше „волчицата“ римскиот калчолигаш има пет бода помалку. Фонсека во овој период лани имаше 24 бода од 12 натпревари и тоа со еден службен пораз поради грешката со Амаду Дијавара.

Почетокот на Мурињо беше перфектен имаше шест победи во првите седум кола, потоа дојде поразот од Лацио во септември и работите тргнаа во надолна линија. Ако се споредат поразите Рома има два повеќе од ерата на Фонсека.

Освен тоа Фонсека имаше седум победи, една повеќе од Мурињо, Рома тогаш постигна и повеќе голови, оваа Рома на Мурињо има и повеќе примени голови. Дека работите не одат како што треба покажуваат осумте гола примени од Бодо Глимт во двата натпревари во Конференциската лига.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Модриќ го прослави трофејот со нов договор

Лука Модриќ има уште една причина за славење по освојувањето на Лигата на шампионите. 36-г…