Дома Фудбал Останато Револуција во фудбалот: За првпат се користеше новото правило, судиите ги образложуваа одлуките пред гледачите

Револуција во фудбалот: За првпат се користеше новото правило, судиите ги образложуваа одлуките пред гледачите


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Вчера започна Светското клупско фудбалско првенство, а во него Ал Ахли славеше победа над Оукленд Сити со 3:0. Следното коло ќе донесе натпревар помеѓу Ал Ахли и Сиетл, а подобриот од тој натпревар ќе игра против Реал Мадрид.

Средбата помеѓу Ал Ахли и Оукленд ќе остане запаметен и поради тоа што за првпат се користеше новото правило на ФИФА.

Имено, на Светското клупско првенств за првпат судиите пред гледачите на стадионот ги образложуваат одлуките кои го донеле во констулација со ВАР собата.

За таа цел се користи микрофонот кој го има судијата и со кој комуницира со колегите од ВАР.

Промоцијата на правилото се случи во последните моменти кога главниот судија на натпреварот Ма Нинг прво досуди пенал, а по реакција на ВАР откако ја прегледа снимката потврди дека фаулот бил направен надвор од шеснаесетникот.

Целата ситуација судијата им ја објасни на гледачите кои беа присутни на стадионот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Инзаги: Во време на ВАР срамота да се изгуби дерби на ваков начин

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Слично како и во „Ел Класико…