Дома Фудбал Лига на шампиони Револуција во Лигата на шампионит: Финале во Њујорк?!

Револуција во Лигата на шампионит: Финале во Њујорк?!

0

Eвропската куќа на фудбалот наводно е спремна да направи револуционерен предлог за финалето во Лигата на шампионите во 2024 година.

Според информациите од УЕФА сериозно размислуваат за прв пат финалето во најелитното европско натпреварување да се игра во САД, поточо во Њујорк.

Не само што би било прв пат да се игра во САД, ова би било прв пат финалето да не се игра некаде во Европа.

Домаќиите за наредните две финалиња се познати, тоа се Минхен и Лондон, додека Њујорк како што споменавме може да биде домаќин на финалето во 2024.

Според информациите преговорите сега се во почетна фаза, меѓутоа можноста да се игра ова финале во Њујорк не ја отфрлија и челните луѓе на УЕФА.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Елмас пред Австрија доби лоши вести: Наполи ќе го казни!

Непосредно пред вечерашниот натпревар против Австрија Наполи соопшти дека Елиф Елмас ќе би…