Дома Фудбал Реал плаќа повеќе од 72.000 евра за секоја минута на Азар на теренот

Реал плаќа повеќе од 72.000 евра за секоја минута на Азар на теренот

Осум повреди, 28 натпревари и трансфер од 100 милиони евра.

Реал Мадрид прилично скапо го плаќа Азар. Ако се спореди колку Реал му плати на Челзи и колку Белгиецот помина на теренот за оваа година тогаш го добиваме еден најпреплатените трансфери во историјата.

На Челзи Реал му плати 100 милиони евра, а можеби ќе му доплати и некој милион повеќе ако се исполнат некои бонуси од договорот. Еден веќе е исполнет. Азар до сега одигра 28 натпревари и на теренот помина 1860 минути.

„АС“ пресмета дека кога се ќе се собере: Висината на трансферот и платата на Азар од 24 милиони евра годишно бруто и се ќе се подели се доаѓа до тоа дека Реал платил 72.258 евра за секоја минута која Азар ја поминал на теренот.

Барем засега е ова е промашување од епски размери…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Вајналдум: Клубот треба да се огласи за мојот договор

Играчот на Ливерпул, Жоржињо Вајналдум е во центарот на вниманието поради неговата иднина …