Дома Топ вести Реал и Роналдо имаат слабо помнење: Забораваат дека и тие го направија истото!

Реал и Роналдо имаат слабо помнење: Забораваат дека и тие го направија истото!

0

Кристиано Роналдо беше прогласен за најдобар светски фудбалер во изборот на ФИФА и ја искористи шансата не само за лична промоција, туку и за провокација на својот најголем ривал Лионел Меси.

Аргентинецот, заедно со другите претставници на Барселона не присуствуваше на церемонијата во Цирих, што беше главна тема во медиумите.

„Жалам што фудбалерите на Барселона не присуствуваа на оваа церемонија, но тоа е разбирливо”, изјави Роналдо при примањето на наградата.

Интересно е тоа што ваквата ситуација многу потсетува на онаа од 2012 година со таа разлика што тогаш претставници на Реал и Барселона беа во обратна ситуација. Роналдо и Мурињо беа номинирани за најдобар фудбалер и најдобар тренер, но двајцата, како и останатите од Реал кои беа прогласени во идеалната постава на ФИФА, не заминаа за Цирих, а признанијата им припаднаа на Меси и Гвардиола.

Образложението тогаш беше исто како сега на Барселона, „се подготвуваме за куп-дуелот против Малага“.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Топ вести

Проверете

Се огласи и првиот човек на УЕФА: Загрижен сум за Милан!

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин изјави дека е загрижен за финансиската состојба …