Дома Фудбал Англија Распоредот до крајот на сезоната во ПЛ: Кој ќе оди во Лигата на шампионите?

Распоредот до крајот на сезоната во ПЛ: Кој ќе оди во Лигата на шампионите?

До крајот на Премиер лигата останаа уште три кола – се води голема борба за опстанок, но во овој момент сепак најголемо внимание е насочена кон тоа кој ќе се пласира во Лигата на шампионите.

На третото место е Челзи со 60 бодови, четврти е Лестер со 59, колку што има и Манчестер Јунајтед на петтата позиција. Тие три екипи имаат најреални шанси да стигнат до место кое води во најелитното европско натпреварување.

Конечниот расплет веројатно ќе го добиеме во последното коло на 26 јули кога Лестер ќе го пречека Манчестер Јунајтед, додека Челзи на „Стенфорд Бриџ“ ќе игра против Вулверхемптон.

РАСПОРЕД ДО КРАЈОТ НА ПРЕМИЕР ЛИГАТА

ЧЕЛЗИ:

Челзи – Норвич

Ливерпул – Челзи

Челзи – Вулверхемптон

ЛЕСТЕР

Лестер – Шефилд

Тотенхем – Лестер

Лестер – Манчестер Јунајтед

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Кристал Палас – Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед – Вест Хем

Лестер – Манчестер Јунајтед

ВУЛВЕРХЕМПТОН

Барнли – Вулверхемптон

Вулверхемптон – Кристал Палас

Челзи – Вулверхемптон

ШЕФИЛД

Лестер – Шефилд

Шефилд – Евертон

Саутемптон – Шефилд

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Чави не ја сака клупата на Барселона: Има премногу неспортски работи…

Чави Ернандез уште еднаш потврди дека нема намера да седне на клупата на Барселона. Во раз…