Дома Македонски спорт Ракометарите за одличните квалификации ќе поделат 50.000 евра

Ракометарите за одличните квалификации ќе поделат 50.000 евра

Репрезентацијата на Македонија вчера забележа уште една победа и така ги затвори најуспешните квалификации во својата историја.

Македонија квалификациите ги заврши со пет победи во шест натпревари и во групата освоивме исто бодови со светскиот шампион Данска. Таквиот успех Ракометната федерација на Македонија знаеше да го награди.

За новиот успех и пласманот на континенталниот собир ракометарите ќе поделат вкупно 50.000 евра. 20.000 евра ракометарите веќе добија за големата победа над Данска во Скопје, а останатите 30 ќе ги добијат за освоеното второ место во групата.

Ждрепката за ЕП Македонија ќе ја чека од третиот шешир.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Сити се уште во трката за потписот на Меси, познати деталите!

Можноста Манчестер Сити да го привлече Лионел Меси се уште е актуелна, пренесуваат медиуми…