Дома Останати Тенис Ѓоковиќ докрајот на годината може да се врати на првата позиција на АТП

Ѓоковиќ докрајот на годината може да се врати на првата позиција на АТП

Новак Ѓоковиќ може да се врати на првата позиција на АТП листата откако го загуби лидерското место каде што сега е Рафаел Надал.

Поразот на Надал од Александар Зверев во рамките од првото коло на групната фаза на Завршниот мастерс во Лондон кој беше прилично убедлив (2:6, 4:6) доведе до негово загрозување на првата позиција до која дојде претходната недела.

Новак вчера го совлада Беретини и тоа му донесе 200 бодови и ситуацијата на врвот е ваква:

1.Рафаел Надал 9585

2.Новак Ѓоковиќ 9145

Значи, ситуацијата до крајот на годината нема шанси да се промени, но доколку Новак го гледаме во полуфиналето, а Надал не тогаш шансите Ѓоковиќ да се врати на лидерската позиција се зголемуваат. Покрај тоа треба да се нагласи и дека се зависи од самиот Ѓоковиќ. Во случај српскиот тенисер да го освои турнирот без изгубен меч тогаш сигурно ќе биде прв.

Останува да видиме кој од Новак и Рафа ќе ја заврши годината на првата позиција.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Откако цел свет го критикуваше Ѓоковиќ сега Федерер е на удар на јавноста поради неодговорно однесување (ФОТО)

Неодамна голем дел од јавноста го критикуваше Новак Ѓоковиќ поради организацијата на „Адри…