Дома Фудбал Англија Проблем за Пеп: Сити ослабен во дербито со Ливерпул?

Проблем за Пеп: Сити ослабен во дербито со Ливерпул?

Голманот на Манчестер Сити, Едерсон Мораеш би можел да го пропушти дербито во Премиер лигата со Ливерпул во недела поради повреда.

Бразилецот повредата ја заработи во натпреварот од Лигата на шампионите против Атланта и на полувреме беше заменет.

Во овој момент не е познато за каква повреда се работи, но Пеп најави дека би можел да биде ослабен за натпреварот на „Енфилд“.

„Почуствува болки во мускулут во финишот на полувремето. Не се чуствуваше добро на теренот. Не сакавме да ризикуваме и го заменивме. Изгледа дека не е тешка повреда, меѓутоа не можам да кажам дали ќе игра против Ливерпул“, изјави Гвардиола.

Едерсон против Ааталанта го замени, Клаудио Браво, доколку првиот голман на шампионот на Англија не биде спремен тој ќе застане помеѓу стативите.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Официјално: Серија А продолжува на 20 ти јуни, седум дена претходно италијанскиот Куп!

Денес се одржа клучниот состанок на кој се одлучуваше судбината на Серија А и беше донесен…