Дома Фудбал Англија Премиер лигата менува правило старо 131 година!

Премиер лигата менува правило старо 131 година!

0

Сезоната 2019/2020 во Премиер лигатаќ е биде историска бидејќи раководството на лигата се одлучи за промена на правило старо 131 година – од 1888 година и основањето на лигата.

Имено, гол-разликата повеќе нема да одлучува кој клуб да биде прв во случај да идентични бодови, туку ќе се гледа меѓусебниот дуел.

Тука е и многу важно да се спомене дека гол во гости нема да важи и во случај на идентичен меѓусебен дуел ќе се игра „мајсторка“, веројатно на „Вембли“.

Ова правило ќе важи за освојување на титулата, пласман на позициите кои водат во Европа, како и во борбата за опстанок. За останатите позиции ќе одлучува гол-разликата.

Гол-разликата од пресудно значење последен пат беше во сезоната 2015/2016 кога Манчестер Сити го освои четвртото место пред Манчестер Јунајтед затоа што имаше гол-разлика +16.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Азар им одговори на оние кои тврдат дека е дебел (ВИДЕО)

Белгиецот Еден Азар кој ова лето пристигна во Реал не можеше да дебитира во Ла Лига поради…