Дома Топ вести Пред само две ипол години беше ѕвезда во Премиер лигата, а денес оди на проба во Белгија

Пред само две ипол години беше ѕвезда во Премиер лигата, а денес оди на проба во Белгија

Саидо Берахињо буквално „пропадна“!

Пред две ипол години Стоук на ВБА и плати скоро 14 милиони евра. Изгледаше дека доби напаѓач способен да постигнува голови, но не беше така. Саидо Берахињо „пропадна“. За клубот од „Британија“ стадионот постигна само три гола и падна толку ниско никој да не го сака.

Така репрезентативецот на Бурунди стигна во Зулте Варагем. Белгијците му пружија рака за спас и му порачаа дека има две недели да ги убеди дека е вреден за потпис. Иако, е прашање дали тоа е истиот играч кој изгледаше сосема пристојно во ВБА под водство на Тони Пјулис. Тогаш се пишуваше дека Ливерпул, Тотенхем и Челзи се спремни да понудат 20 милиони евра за неговиот потпис.

Иако сега е дното на кариерата тренерот на Зулте, Френки Дури верува дека Берахињо може да се покаже.

„Агентите често пати нудат играчи, но им кажуваме дека не не интересираат. Меѓутоа еден ден добив СМС порака од менаџер кој ми го предолжи Берахињо. Квалитетен играч, има 130 премиерлигашки натпревари, пред две години вредеше 14 милиони евра, се се тоа позитивни работи“.

„Разговаравме еден час. Знае дека правел грешки во минатото. Нема да му поставувам 101 прашање за она што го правел. Живееме во свет каде што секој може да погреши. Садио сега започнува од нула и му посакувам да го тренирам во иднина. Всушност, тој не е толку стар и во август ќе наполни само 26 години“, изјави Дури.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Клоп има мета од 60 милиони евра

Ливерпул оваа година после 30 години чекање конечно ќе стигне до титулата во Премиер лигат…