Дома Фудбал Германија По 15 години падна рекордот на Нури Сахин: Бундеслигата има нов најмлад стрелец!

По 15 години падна рекордот на Нури Сахин: Бундеслигата има нов најмлад стрелец!

Скоро 15 години Нури Сахин официјално беше најмладиот стрелец на гол во Бундеслигата – до вчера!

Вчера Баер на свој терен изгуби од Баерн и не успеа да го избегне поразот од фаворитот. Баварците славеа со резултат 2:4. „Аптекарите“ рано поведоа, но тоа само го разулти Баерн кој додаде гас и со головитен а Коман, Горецка, Гнабри и Левандовски стигна до триумф.

Баер во самиот финиш го ублажи поразот кога младиот Флоријан Вирц постигна гол. Со тој гол во 89. минута Флоријан се запиша во историјата. Имено, Вирц стана најмладиот стрелец на гол во Бундеслигата во историјата.

Талентираниот плејмејкер постави нов рекорд со 17 години и 34 дена.

Така го собори рекородт кој во 2005 година го постави Нури Сахин кој постигна гол за Борусија со 17 години и два месеци.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Ловрен го напушта Енфилд и заминува далеку од Англија

Хрватскиот фудбалски репрезентативец Дејан Ловрен е пред заминување од Енфилд. Иако со Лив…