Дома Фудбал Останато Почина славниот тренер кој со Ренџерс освои 21 трофеј

Почина славниот тренер кој со Ренџерс освои 21 трофеј

Шкотскиот стратег Волтер Смит почина на 73-годишна возраст.

Во својата кариера Смит во два мандати го водеше Глазгов Ренџерс и успеа да освои 21 трофеј со што се стекна со голема популарност. Кариерата ја започна во младинските селекции на Шкотска, го водеше и Евертон, а во еден период ја водеше и „А“ репрезентацијата на Шкотска.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Само Бил Струт е поуспешен од него во клупската историја на Ренџерс. Кариерата ја заврши во 2011 во Ренџерс. Кога е неговата кариера како играч во прашање најдолго се задржи во Данди Јунајтед и го носеше уште дресот на Далас Торнадо и Думбартон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

По освоеното Европско првенство, Јамал ужива во Грција 📸

Најголемата фудбалска сензација на денешницата, младиот Шпанец Ламине Јамал, ужива во засл…