Дома Фудбал Италија Потврден првиот случај на коронавирус во Аталанта

Потврден првиот случај на коронавирус во Аталанта

Голманот на Аталанта Марко Спортиело се тестираше и неговиот тест се покажа позитивен на вирусот Ковид-19.

Иако Бергамо е помеѓу најпогодените градови во Европа до денес ниту еден играч на Аталанта не беше заразен. Сега клубот објави дека првиот нивни играч кој е заразен е голманот Спортиело.

Спортиело беше дел од тимот на „Местаља“ против Валенсија во осминафиналето од Лигата на шампионите.

До сега во Серија А заразени играчи на неколку тимови, а најмногу позитивни случаи има потврдено кај Фиорентино и Сампдорија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Томас Милер блиску до нов договор

Томас Милер е блиску до договор со Баерн Минхен за продолжување на соработката, пренесуваа…