Дома Топ вести Потврдено: Реал Мадрид го контактирал Гвардиола!

Потврдено: Реал Мадрид го контактирал Гвардиола!

Пеп Гвардиола бил првиот избор на претседателот на Реал Мадрид, Флорентио Перез кога тој решил да му врачи отказ на тогашниот тренер Рафа Бенитез, тврди пријателот на Гвардиола Марти Перарнауи.

Реал, пред нешто помалку од една година беше во криза, резултатите беа под очекувањата и амбициите на „кралскиот“ клуб, кој не импресионираше ниту со играта. Цехот го плати Рафа Бенитез, а клубот веднаш го назначи Зинедин Зидан за тренер, кој подоцна ја освои Лигата на шампионите.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Сепак Зидан не бил првиот избор на претседателот на Реал, Флорентино Перез, туку тој испратил понуда до Пеп Гвардиола, кој тогаш седеше на клупата на минхенски Баерн, тврди пријателот на поранешниот тренер на Барселона, Марти Перарнауи.

Неколку месеци по назначувањето на Зидан за тренер на Реал, Пеп Гвардиола објави дека по Баерн ќе биде тренер на Манчестер Сити.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Вардар емотивно се прости од Дарко Глишиќ: Поим за љубов, лојалност и посветеност!

Вардар вчера играше бараж за опстанок во ПМФЛ против Детонит, а овој натпревар беше послед…