Дома Фудбал Лига на шампиони Поминаа осум години од чудото на Дрогба и Челзи во Минхен (ВИДЕО)

Поминаа осум години од чудото на Дрогба и Челзи во Минхен (ВИДЕО)

Легендарниот Дидиер Дрогба низ кариерата докажа дека е човек за големи натпревари.

Ако не се појавеше коронавирусот овие денови ќе уживавме во финалето од Лигата на шампионите. На денешен ден во најелитното европско натпреварување се случи едно од поголемите изненадувања во ова натпреварување – Челзи ја освои Европа.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


На 19. мај 2002 година Ди Матео стана неочекуван, а Дрогба очекуван херој на „сините“. Совладан беше Баерн Минхен после пенал рулетот.

Дрогба беше клучниот човек затоа што со својот гол во финишот донесе продолженија, а потоа ја превзема одговорноста за завршниот удар во пенал серијата и ладнокрвно го матираше Мануел Ноер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Шокантни сцени во Серија А, фудбалер на Рома доби срцев удар

Стоперот на Рома, Еван Ендика на мечот против Удинезе колабираше во моментот кога топката …