Дома Топ вести Покрај Халанд, Сити сака уште една ѕвезда на Бортмунд

Покрај Халанд, Сити сака уште една ѕвезда на Бортмунд

Манчестер Сити на лето сака да донесе две ѕвезди на Борусија Дортмунд, пренесуваат англиските медиуми.

За интересот на „граѓаните“ кон Ерлинг Халанд се пишува веќе подолго време, но Гвардиола го сака и младиот Џовани Реина.

Сумата за трансфер на двајцата фудбалери може да надмине 100 милиони фунти. Сити сака во договорот на Реина да вклучи клаузула според која играчот ќе остане во Дортмунд уште една сезона.

18-годишниот Реина од 2020 година е член на првиот тим на „милионерите“ и на 34 меча постигна 3 гола и 4 асистенции.

Интересен факт е дека татковците на двајцата во својата кариера го носеа дресот на Манчестер Сити. Инге Халанд од 2000 до 2003 година (38 меча) и Клаудио Реина од  2003 до 2007 година (77 меча).
Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Oфицијално: Флик го напушта Баерн!

Tренерот на Баерн Минхен Ханси Флик и официјално си заминува. Германскиот стратег за негов…