Дома Фудбал Останато Погба раскажува лично искуство: Го подарив дресот на навивач кој расистички ме навредуваше

Погба раскажува лично искуство: Го подарив дресот на навивач кој расистички ме навредуваше

0

Ѕвездата на Манчестер Јунајтед и Франција, Пол Погба даде интересно интервју во кое зборуваше за расизмот на трибините и ширум Европа.

Погба во интервјуто раскажа за ситуацијата од времето кога бил играч на Јувентус.

„Да имав искуство со расизмот. Тажно е да се види било каде, па така и на терените. Кога навивачите кои навредуваат навиваат за екипи во кои има играчи со темна боја на кожата е уште потажно. Таквите луѓе не го почитуваат ниту играчот, ниту тимот. Незнам што точно е во нивните глави, дали се расисти или само се бесни затоа што сакаат да играш подобро. Гледам и слушам многу, но сето тоа можам само да се насмеам“, изјави Погба, а потоа го расакажа неговото искуство.

„Игравме против Фиорентина и влегов од клупата за резерви кога некој започна да прави гестикулации на мајмун. Го прашав зошто го прави тоа. После натпреварот му го дадов мојот дрес и сите беа среќни и аплаудираа. Се обидувам да им објаснам на луѓето дека во спортот треба да се ужива. Разбирам дека сакате вашиот тим да победи, но има и други начини“, раскажа Французинот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Легендата тврди: Јунајтед треба да потроши една милијарда на засилувања!

Поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед, Гери Невил смета дека раководството на клубот т…