Дома Фудбал Англија Повеќе од 200 лица покажале интерес за купување на Челзи

Повеќе од 200 лица покажале интерес за купување на Челзи

Ситуацијата во која Роман Абрамович мора да го продаде Челзи предизвика огромна заинтересираност кај бизнисмените кои можат да си дозволат гигант како премиерлиашот.

Англиските медиуми пренесуваат дека преку 200 лица покажале интерес за Челзи, меѓутоа не е познато колку сите од нив се сериозни. Сите кои што сакаат да го купат Челзи ќе мораат до крајот на неделата да достават понуда и покажат гаранции дека имаат средства да управуваат со клубот.


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Вчера се појави информација дека „Сауди Медиа Груп“ од Саудиска Арабија доставила понуда од 2.7 милијарди фунти, а како еден од главните кандидати за наследник на Абрамович се посочува Ник Кенеди.

Бизнисменот кој е и навивач на Челзи креирал конзорциум инвеститори и наводно ги обезбедил потребните средства и ќе испрати официјална понуда.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Славниот Клосе добива нова шанса како тренер?

Славниот германски напаѓач Мирослав Клосе кој важи и за еден од најдобрите голгетери во ис…