Дома Фудбал Италија Пирло по отказот во Турција се враќа во Италија

Пирло по отказот во Турција се враќа во Италија


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Според најавите од Италија второлигашот Пиза ќе го ангажира Андреа Пирло за нов тренер во обидот да се врати во Серија А.

Пиза изминатата сезона ја заврши на 11. позиција, па затоа си замина тренерот Лука Д’Анџело и спортскиот директор Клаудио Киелини, кој е брат на поранешниот фудбалер на Јувентус Џорџо.

И на местото спортски директор во Пиза сакаат да доведат пзонато име и тоа најверојатно ќе биде Србинот Александар Коларов кој помина долги сезони во италијанскиот фудбал.

Од друга страна Пирло е без ангажман откако си замина од турски Карагрумрук на крајот на оваа сезона, претходно една сезона беше тренер и на Јувентус.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…