Дома Фудбал Останато Пирло објасни зошто ја прифатил понудата од Турција

Пирло објасни зошто ја прифатил понудата од Турција

Италијанската фудбалска легенда, Андреа Пирло од пред два дена официјално е тренер на турски Карагумрук, со оглед на тоа дека поранешниот тренер на Јувентус имаше понуди и од други клубови овој избор е изненадувачки.

Пирло претходно го водеше Јувентус кој беше негов прв клуб во кариерата и се очекуваше да продолжи во некое од најсилните пет првенства во Европа. Сепак на крајот се одлучи за Карагумрук.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Во изјава по претставувањето Пирло кратко објасни зошто го избрал овој клуб.

„За мене беше важно да се вратам после паузата коај ја имав. Имав понуди од други клубови од странство, но и од Италија. Меѓутоа кога слушнав за амбициите на овој клуб не размислував многу, брзо ме убедија да дојдам тука“, изјави Пирло.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Флоријан Вирц играч на сезоната во Бундеслигата

Ѕвездата на Баер Леверкузен, Флоријан Вирц, е прогласен за најдобар играч во Бундес-лигата…