Дома Останати Кошарка НБА Пилот кој две години го возел Брајант: Невозможно е тој хеликоптер да имал механички дефект

Пилот кој две години го возел Брајант: Невозможно е тој хеликоптер да имал механички дефект

Светот се уште не се соземал од големата трагедија во која од овој свет си замина големата легенда Коби Брајант.

Коби вчера го загуби животот во пад на неговиот хеликоптер во близина на Лос Анџелес. Во хеликоптерот на кобниот лет имало уште осум лица, вклучувајќи и ја и неговата 13 годишна ќерка Џана.

Хеликоптерот со кој летал Коби бил „Сикорски С-76Б“. Брајант веќе подолго време имал одлична соработка со агенцијата која му го изнајмувала и имал можност да го користи кога ќе посака. Хеликоптерот бил регистриран на компанијата „Исланд Експрес Хеилкоптерс од Филмо“ и никогаш немал проблеми.

Повеќе од 915 часови лет имале овие типови на хеликоптери и според американските медиуми се урнале само два претходно, трет бил овој на Коби.

За медиумите сега зборуваше Курт Деец, пилот кој две години го возел Брајант и работел во компанијата. Според него невозоможно е овој хеликоптер да се урне поради механички дефект.

„Хеликоптерот нуди неверојатни услови. Шансата да имал механички проблем или проблем со моторите едноставно е невозможна. Единствена причина за оваа несреќа можат да бидат лошите временски услови“, смета Деец.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Неверојатна грешка на Ноер за која долго ќе се зборува (видео)

Баерн Минхен го пречекува „фенерџијата“ Падерборн и на полувремето резултатот е 1:1. Домаќ…