Дома Македонски спорт Мак фудбал Официјално: Националната арена го доби името „Тоше Проески“

Официјално: Националната арена го доби името „Тоше Проески“

Националната арена „Филип Втори“ од денеска го промени своето име во национална арена „Тоше Проески“.


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Портпаролот на Владата, потврди дека Националната Арена се преименува во „Тоше Проески“, па „Филип Втори“ замина во минатото.

Како што и беше најавено, денес Владата на редновна седница одлучи Националната арена да го носи името на најголемата македонска музичка ѕвезда.

„Утрово на редовната 129-та седница на Владата донесовме одлука за преименување на стадионот во Национална Арена Тоше Проески, во чест на личноста која остави трен белег на македонската и регионална современа историја“, соопшти портпаролот на Владата.

Ова е ново прекрстување на арената која во 2009 година беше преименуван во „Филип Втори“, а во периодот од 2016 до 2017 година го доби и името „Телеком Арена“.

Иако основната намена на арената е за играње на фудбалски натпревари, сепак никогаш до сега не доби име на некоја фудбалска легенда.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Нејмар е спремен!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Бразилската ѕвез…