Дома Фудбал Англија Откриено: Еве зошто Венгер морал да замине!

Откриено: Еве зошто Венгер морал да замине!

0

Арсен Венгер денес официјално соопшти дека на крајот на сезоната го напушта кормилото на Арсенал, што е главна вест во фудбалскиот свет.

Англиските медиуми сега откриваат дека Вегер едноставно бил приморан да донесе таква одлука. Раководството не му оставило избор – или да замине, или ќе биде сменет.

Венгер најпрво одлуката им ја соопштил на играчите и тоа со зборовите дека се во прашање лоши вести и дека мора да замине, притоа бил многу лут.

Клубот претходно го назначи Свен Мислинтат да има одлучувачки збор кога се во прашање трансферите, што многу го погоди Венгер кој со денецнии одлучуваше сам.


Следете го Sportski.mk и на


Венгер почна да ја губи поддршката меѓу навивачите и директорите, а и семејсвото Кренке смета дека сега е вистинско време за промени, па Французинот немал избор – едноставно морал да замине.

Нормално, Венгер соопшти дека одлуката да замине е заедничка и дека ја донел после разговор со раководството на клубот.

Меѓутоа, англиските медиуми пренесуваат дека Венгер незадоволен и лут и дека едноставно морал да го напушти кормилото.

Кои се кандидати за негов наследник прочитајте ОВДЕ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Трудот во првото полувреме лесно го прокоцкавме, Шпанија однесе победа со +11

Репрезентацијата на Македонија денес го одигра четвртиот натпревар на Светското првенство …