Дома Фудбал Од Примера одредија конечен датум: Ако првенството не почне до тогаш ставаме крај!

Од Примера одредија конечен датум: Ако првенството не почне до тогаш ставаме крај!

Претседателот на Ла Лига, Хавиер Табарес имал средба со претставници на сите 42 клуба од Примера и Секунда за да се разгледаат опциите за продолжување на сезоната.

Биле разгледани неколку варијанти, да се играат натпревари на секои три дена и тоа без публика. Сите се надеваат првенството да продолжат во мај или на почетокот на јуни.

Разгледувана е и најпесимистичката опција – Ла Лига да не заврши, па поставен е и краен датум. Ако првенството не продолжи до викендот на 27-ми јуни, тогаш сезоната нема да се доигра.

Ако Федерацијата реши да стави крај на сезоната, не е јасно дали сезоната целосно ќе биде поништена или ќе се најде некое друго решение.

Сепак и од Ла Лига и сите клубови се надеваат дека првенството ќе се доигра во текот на летото.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Нов дизајн: Фотографии од новиот дрес на Јунајтед, нема да биде оној од кој навивачите се разочараа

На социјалните мрежи се проширија фотографии од домашниот дрес на Манчестер Јунајтед за сл…