Дома Фудбал Репрезентации Од бајка до кошмар: Сензацијата на Афричкиот Куп на Нации против домаќинот мора да игра без голман!

Од бајка до кошмар: Сензацијата на Афричкиот Куп на Нации против домаќинот мора да игра без голман!

Историскиот меч за сензацијата на Афичкиот куп на Нации може да стане вистински кошмар.

Комори успеаа да ја победат Гана и сензационално да се пласираат во осминафиналето каде што ги чека дуел со домаќинот на турнирот Камерун. Пред тој натпревар Комори поминуваат низ кошмар затоа што 12 членови на оваа екипа се заразени со коронавирусот.

Помеѓу заразените е тренерот и двајцата голмани што е и најголем проблем за оваа симпатична селекција. Првиот чувар на мрежата на репрезентацијата Бен Нолн се повреди во натпреварот против Гана (3:2) и од таа причина нема да биде спремен за дуелот со Камерун.

Ова значи дека на голот на Комори против Камерун во текот на целиот натпревар треба да брани некој играч што секако ќе олесни работата на домаќинот. Засега според правилата не е дозволено да се повикуваат дополнителни играчи, но во Комори не губат надеж.

„Тежок момент за нас. Но во секој случај не губиме надеж“, порача директорот на репрезентацијата, Ел Хадад Химди.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Нереди во Париз: Навивачи на Ливерпул без влезница се обидувале да влезат на стадионот! 🎥

Финалето од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид не започна во 21 часот како…