Дома Фудбал Останато Овие тројца фудбалери ќе се борат за наградата „играч на годината“

Овие тројца фудбалери ќе се борат за наградата „играч на годината“

ФИФА денес ги објави тројцата финалисти за „играч на годината“, па покрај стандардните Кристиано Роналдо и Лионел Меси за наградата ќе се бори и Антоан Гризман.

Кристиано Роналдо, Лионел Меси и Антоан Гризман се тројцата фудбалери кои се издвоија од листата од 40 имиња кои ФИФА ги исфрли минатиот месец.


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Изборот е сосема очекуван, со оглед на фактот дека Гризман имаше фантастична сезона во која со Атлетико стигна до финалето од ЛШ, а потоа беше избран и за МВП на Европското Првенство во Франција.

Лионел Меси со Барселона ја освои двојната круна во шпанскиот фудбал, а тој е најефикасен фудбалер во 2016 година во светот.

Сепак, најголем фаворит за наградата според букмејкерите е Кристиано Роналдо кој со Реал Мадрид ја освои Лигата на шампиони, а со Португалија се искачи на европкиот трон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Јамал: Не ме споредувајте со Меси, тој е најдобар во историјата

Ламин Јамал е вистинска сензација на ЕП. На 16 години е стартер за Шпанија и ги собори сит…