Дома Фудбал Англија Обамејанг избран за Играч на месецот во Премиер лигата

Обамејанг избран за Играч на месецот во Премиер лигата

0

Напаѓачот на Арсенал, Пјер Емерик Обамејанг беше избран за Играч на месецот во Премиер лигата.

Обамејанг ја доби наградата благодарение на головите во натпреварите против Фулам (два(, Лестер (два) и Кристал Палас.

Во меѓувреме, менторот на Борнемут, Еди Хауи беше избран за најдобар менаџер во октомври. Минатиот месец неговиот тим забележа три победи против Кристал Палас (2:1), Ватфорд (4:0) и Фулам (3:0), како и реми против Саутемптон.


Следете го Sportski.mk и на


Во меѓувреме, менаџерот на Борнмут, Еди Хауи беше избран за најдобар менаџер во октомври. Минатиот месец неговиот тим забележа три победи против Кристал Палас (2:1), Ватфорд (4:0) и Фулам (3:0), како и реми против Саутемптон.

Наградата за најубавиот гол му припадна на играчот од средниот ред на Арсенал, Арон Ремзи, за неговата „бомба“ против Фулам.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Видео: Легендите на Ливерпул и Милан играа на „Енфилд“, Жерард и Пирло како во најдобрите денови!

Денес на „Енфилд“ беше одигран хуманитарен натпревар помеѓу легендите на двата европски ги…