Дома Останати Ракомет Норвешка ја победи Словенија и закажа полуфинале со Хрватска

Норвешка ја победи Словенија и закажа полуфинале со Хрватска

Ракометарите на Норвешка вечерва ја победија Словенија со 33:30 и така го обезбедија првото место во групата.

Норвешка и Словенија имаа директен дуел за првото место во групата, а на крајот Норвежаните успеаа да слават. Тоа значи дека Норвешка ќе игра против Хрватска, додека Словенија ќе оди на дуел со Шпанија.

Словенците добро се држеа во првото полувреме и изгледаше дека ова ќе биде еден неизвесен натпревар. После првите 30 минути, Норвежаните водеа со 14:13.

Но во продолжение од натпреварот Норвешка успеа да направи посериозна предност. Овој тим имаше пет голови предност, но во финишот ги искомплицира работите. Словенија дојде на 30:29. Сепак до крајот Норвешка не ја испушти предноста, ги казни грешките на Словенците и дојде до победа од 33:30.

Полуфунални двојки:

Норвешка – Хрватска

Словенија – Шпанија

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Oфицијално: Одложен мечот ПИК Сегед – Вардар

Она што можеше и да се претпостави сега доби официјална потврда, мечот ПИК Сегед – В…