Дома Македонски спорт Нови позиции на македонските тенисери и тенисерки

Нови позиции на македонските тенисери и тенисерки

Почетокот на новата недела значи и нов ранг за македонските тенисери на АТП ранг листата

Калин Ивановски е најдобро рангиран, но има пад за четири позиции и се наоѓа на 309.то место со 173 поени или еден помалку од претходната недела. Горазд Србљак нема никаква промена – 1047.место со 10 поени (исто како претходната недела). Обрад Марковски сега е на 1458.то место со скок од пет места со три поени.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Во конкуренција на двојки Ивановски има пад за 21 позиција и се наоѓа на 669.то место со 71 поен или четири помалку, додека Берк Бугариќ е рангиран 1348.то место со 16 поени (пад за седум позиции). Марковски во двојки има пад за 142.места и сега се наоѓа на 1608.то место со 9 поени, додека Елдин Хусеиновиќ е на 2102.то место (скок за две позиции) со 3 поени.

Лина Ѓорческа и оваа недела има пад на ВТА ранг листата во поединечна конкуренција. Таа се наоѓа на 212.то место со 357 поени, или 15 места послаб ранг од претходната недела. Ѓорческа има и пад од пет позиции во конкуренција на двојки каде со 226 поени се наоѓа на 365.то место.

Втората македонска тенисерка со ранг на ВТА листата е Магдалена Стоилковска. Таа се наоѓа на 1263.то место со 7 поени, или скок од две места. Стоилковска оваа недела ја очекува нов настап на фјучрс турнир во Парм Ел Шеик за награден фонд од 15.000 долари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Миовски пресреќен: Чест ми е што сум во тимот на сезоната во Шкотска!

Репрезентативецот на Македонија, Бојан Миовски доби место во идеалниот тим на Премиер лига…