Дома Останати Кошарка Новиот Американец во македонскиот дрес воодушевен: Се е полесно кога имате соиграч како Нено!

Новиот Американец во македонскиот дрес воодушевен: Се е полесно кога имате соиграч како Нено!

Натурализираниот македонски репрезентативец Итан Хап и на вториот меч во црвено-жолтиот дрес беше на високо ниво и еден од најдобрите играчи во тимот кој го предводи Алекандар Јончевски.

Имаше дури 31. индексен поен до кои дојде со реализација на 19.поени, 7 скока, 5 асистенции, 5 освоени топки за 34:28 минути во игра,


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


По мечот, силното крило на нашиот национален тим тне го криеше своето воодушевување, особено од играта на Ненад Димитријевиќ, со кого го наполнија противничкиот кош.

„Селекторот одлично нè подготви за натпреварот, особено кога противникот ја менуваше одбраната. Кога имаш плејмејкер како Нено, само треба да му ја дадеш топката и да играш, импресивно беше да се гледа како игра. Како што рече селекторот, секој што се појави на паркетот има удел за денешната победа“ – изјави Хап на собирот со новинарите по крајот на овој натпревар во кој Македонија покажа дека може да дојде до целта – пласман на ЕП во 2025.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Милан го купува голгетерот на Леверкузен

Напаѓачот на Баер Леверкузен, Виктор Бонифејс е голема желба на италијанскиот гигант Милан…