Дома Останати Тенис Не успеа да дојде до титула: Ѓорческа поразена во финалето во Ларнака

Не успеа да дојде до титула: Ѓорческа поразена во финалето во Ларнака

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја освои првата титула во 2024 година на турнирот во Ларнака на Кипар.

Во мечот за трофејот, Ѓорческа загуби од хрватската тенисерка Луција Ќириќ Багариќ во два сета со (6-2, 6-3). Ова беше и прво финале за Ѓорческа оваа сезона, вкупно во кариерата Ѓорческа има 34 финалиња во кариерата, од кои освоила 13 титули.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Следната недела, Ѓорческа ќе учествува на уште еден турнир во Ларнака, со надеж дека ќе постигне нов успешен резултат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од Мастерсот во Мадрид

Новак Ѓоковиќ нема да игра на Мастерсот во Мадрид. Она за што постоеше сомнеж неколку дена…