Дома Фудбал Останато На 31-ви мај во Будимпешта ќе биде испишана историја, без разлика кој ќе победи!

На 31-ви мај во Будимпешта ќе биде испишана историја, без разлика кој ќе победи!

Во финалето на Лига Европа на 31-ви мај во Будимпешта ќе се сретнат Рома и Севиља, а во тој натпревар ќе биде испишана историја, без разлика кој ќе победи.

Фудбалерите на Севиља до завршницата стигнаа откако вчера го елиминираа Јувентус по продолженија, додека Рома со реми 0:0 го исфрли Баер Леверкузен.


Ниту „жешката“ Кнол не и помогна на Хрватска - домаќинот фуриозно! ↓↓↓


Севиља е рекордер во ова натпреварување и го освои шест пати од исто толку учества во финалињата, додека тренерот на Рома, Жозе Мурињо никогаш не изгубил европско финале.

Лигата на шампионите, Португалецот ја освојуваше со Порто и Интер. Лигата на Европа со Манчестер Јнајтед, а Конференциската лига со Рома.

Значи на 31-ви мај во Будимпешта некоја серија ќе заврши – ќе видиме која!

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Реми меѓу Швајцарија и Шкотска

Шкотска и Швајцарција вечерва одиграа реми без победник 1:1, па Швајцарците со ова реми ст…