Дома Фудбал Италија На денешен ден е роден еден од најголемите!

На денешен ден е роден еден од најголемите!

Еден од најдобрите напаѓачи на сите времиња – Марко ван Бастен денес полни 52 години. Холанѓанецот е трикратен освојувач на „Златната топка“ и Европски шампион со Холандија, а неговите легендарни голови засекогаш ќе останат во историјата на фудбалот.


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓На клупско ниво Ван Бастен е трикратен шампион на Холандија со Ајакс и четирикратен шампион на Италија со Милан. Со дресот на „росонерите“ станува два пати и европски шампион (1989, 1990), а со Милан има освоено уште и 2 Суперкупа на Европа и 2 Светски клупски титули.

RUUD GULLIT, MARCO VAN BASTEN E FRANK RIJKAARD CLASSIFICA TI RISPETTIVAMENTE 2, 1 E 3 NELLA CLASSIFICA PER IL PALLONE D'ORO 1988 AC MILAN 1988/89

Марко ван Бастен има над 300 постигнати гола во кариерата од кои 152 со дресот на Ајакс и 125 за Милан. За холандската репрезентација има 24 гола на 58 натпревари.

За жал поради неговата кариерара завршува прерано, на само 27 години!

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Луис Енрике ја презеде одговорноста за елиминацијата

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Селекторот на Шп…