Дома Фудбал Англија Најдобрите 11 Шпанци во историјата на Премиер лигата

Најдобрите 11 Шпанци во историјата на Премиер лигата

Премиер лигата е една од најинетресните, а според многумина и најдобрата лига во светот, но тешко би била меѓу најдобрите без шпански фудбалери.

Поврзаноста на шпанските фудбалери и англиските клубови е голема, особено во последните години кога играчите масовно од Примера се селат во Премиер лигата.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Рафа Бенитез своевремено во Ливерпул направи колонија на Шпанци, подоцна почна и Челзи да купива од Примера, а неретко Шпанци купуваат и Арсенал и Манчестер Јунајтед.

Доколку на овој тим со 11 шпански фудбалери го додадеме тренерот Пеп Гвардиола, со сигурност би се борел за титулата во Премиер лугата.

15-11spa2

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Баерн Минхен тргнува по ѕвездата на Барса

Барселона минатото лето се обидуваше да го продаде Френки Де Јонг поради финансиски пробле…